Vse se je začelo pred nekaj leti z informacijo, ki sem jo poslala vodstvu Slovenske ženske zveze Amerike (SWUA): “Ime mi je Mirjam M. Hladnik in sem raziskovalka na Inštitutu za slovensko izseljenstvo v Ljubljani. Trenutno živim z družino v New Yorku in se ukvarjam z raziskovalnim projektom Slovenske ženske in njihove potomke v Združenih državah ter njihova vloga pri ohranitvi kulturne dediščine. Osrednja tema študije je ustno izročilo slovenskih žensk v ZDA, ki zadeva njihove vloge, napore in dosežke pri ohranjanju slovenske kulturne dediščine v družini, skupnosti, zvezah in organizacijah ali na poklicnih področjih – kot učiteljice, novinarke, aktivistke ali umetnice ... Zanimajo me življenjske zgodbe izseljenk prve, druge in tretje generacije ter žensk, ki so v Združene države prispele nedolgo tega – katerekoli starosti, porekla ali zakonskega stanu. Osnovna metoda dokumentiranja njihovih življenjskih zgodb ni intervju, temveč pogovor, pripovedovanje zgodb žensk, ki so z mano pripravljene spregovoriti in deliti svoje izkušnje in poglede na kulturno dediščino.” S pomočjo vodstva in sodelovanjem več kot šestdesetih žensk iz SWUA in drugih ameriško-slovenskih organizacij sem zbrala osupljivo količino osebnih zgodb, intimnih spominov in nepozabnih čustev izseljenk in njihovih potomk.
Ob priložnosti projekcije njenega prvega celovečernega filma v New Yorku sem se pogovarjala s slovensko režiserko Hanno A. W. Slak.
Američanke – zgodbe slovenskih izseljenk je dokumentarni film, ki pripoveduje zgodbo treh generacij žensk, ki so se v 20. stoletju izselile v Združene države. To je zgodba o izgubljenih in najdenih identitetah. Zakaj ženska, ki ne govori slovensko, ki nikoli ni obiskala Slovenije in ima angleško ime, trdi, da je prav tako 100 % Slovenka kot dekle, ki je priletelo v Ameriko pred dvema letoma? Režiserka Hanna A. W. Slak ter raziskovalka in scenaristka Mirjam M. Hladnik, sta se pogovarjali z ženskami v različnih mestih Združenih držav. Posnete pripovedi so zgodbe identitet, sestavljene iz spominov na glasove babic in kuharske recepte za eksotične jedi, kot sta potica in kislo zelje. Zgodbe o izkušnjah osramočenosti in ponosa v osnovni šoli, ko je bil že sam odgovor na vprašanje ''Od kod si?'' zmeden in je ustvarjal dodatno zmedo. O nostalgiji za staro domovino in ljubezni do nove. Predvsem o ljubezni. Film je bil prvič prikazan oktobra 2005 na TV Slovenija, gostoval pa je tudi na številnih festivalih v Evropi in Združenih državah.
Mirjam M. Hladnik