V zadnjih letih smo priča družbenim spremembam, ki vnašajo v splošno sliko družbe vedno večji procent revščine. V njej ali na pragu nje živijo različne marginalizirane skupine kot so revni posamezniki in družine, begunci oziroma ostali prosilci za azil, ostareli, invalidi… Večina, v svojih domovih skrita pogledu javnosti, ne bo nikoli stopila na ulico in prosjačila, razen seveda, če jih v to ne prisilijo izredne razmere.
Ulice pa so danes bolj ali manj prazne, ker se večina prostega časa preživi v klimatiziranih prostorih kot so nakupovalna središča. Tam pa ni dovoljeno beračiti… No, vsaj ljudem.
Robot za socialno ogrožene je v celoti sestavljen iz odpadne računalniške opreme in nekaj rabljenih delov, ki jih je mogoče dobiti povsem brezplačno. Računalniki so danes takorekoč obvezna oprema in kulturni kod, zato kot tehnologija niso več rezervirani samo za priviligirane. Tako 'Žicar' lahko nastopa v imenu socialno ogroženih, katerim zagotavlja anonimnost in ohranitev osnovnega človeškega dostojanstva. Vstopa lahko v beračem nedosegljiva okolja, kot so nakupovalna središča in na družbene prireditve, kjer se zbira in zadržuje premožnejši del družbe, ki zmore več simpatij do marginaliziranih, če le ti komunicirajo v varni distanci s pomočjo tehnološkega vmesnika.
Prva verzija robota je bila izvedena v Ljubljani, druga pa v okviru gostovanja avtorja na rezidenčnem programu na IAMAS-u (Institute of Advanced Media Arts and Sciences) v Ogakiju na Japonskem.