V času projekta Polone Tratnik je postalo v Veliki Britaniji dovoljeno kloniranje med človekom in živaljo, kar pomeni, da je dovoljena manipulacija z umetnimi embrii, ki bodo vsebovali človeške embrionalne matične celice. S tem se odpira širok spekter novih možnosti, ki bodo omogočile uresničitev tako naših želja kot tudi naših strahov.
Razvoj biotehnologije nam ponuja številne nove možnosti, a s seboj prinaša tudi celo vrsto daljnosežnih sprememb, ki zadevajo sodobno družbo, kulturo in posameznika, ki jih moramo šele premisliti. Pri tem je pomemben moto: razmišljaj danes, ker bo jutri lahko prepozno.
Dr. Polona Tratnik je že v svojih prejšnjih projektih sodelovala z Zavodom RS za transfuzijsko medicino. Dr. Miomir Kneževič je mednarodno priznan strokovnjak na področju tkivnega inženiringa in regenerativne medicine. Na predstavitvi v Galeriji Kapelica predstavljata znanstvene in umetniške pristopek biotehnološkim praksam. Projekt In vitro + transvrste zajema različne postopke tkivnega inženiringa (ZTM in DCTIS) in kemijske analize biološkega materiala (UP ZRS) ter vključuje tako in vitro eksperimentiranje v mrtvem mediju kot tudi vzrejo in manipulacijo s transvrstami.
Projekt In vitro + Transvrste nastaja v sodelovanju z Zavodom RS za transfuzijsko medicino, Društvom za celično in tkivno inženirstvo Slovenije in Univerzo na Primorskem, Znanstveno - raziskovalnim središčem Koper.